2014. május hónap bejegyzései

Nyereményjáték – 3. forduló

Harmadik Facebook nyereményjátékunk helyes megoldásai:

 

 

 

1. Mely országokat érinti a Baranya Zöldút nyomvonala? – Magyarország és Horvátország

 

2. Milyen „figurák” láthatók a Baranya Zöldút logójában? – kerékpáros, gyalogos és lovas

 

3. A Baranya Zöldútnak mely települések a végpontjait? – Bakonya és Eszék

 

A nyertes: Nagy Norbert

 

Gratulálunk!!

 

És a nyeremény: 2 főre szóló napijegy a Fishing on Orfű fesztiválra.

Workshop – Vörösmart

Workshop – Szederkény

Nyereményjáték – 2. forduló

Második Facebook nyereményjátékunk helyes megoldásai:

 

1. Melyik kastély volt Josip Broz Tito egyik rezidenciája? – Tökösi (Tikvesi) Kastély

2. Melyik folyó árterületén található a Béda-Karapancsa? – Duna

3. Melyik településen rendezik meg évente a kékfestő fesztivált? – Nagynyárád

 

A nyertes: Wochner Tímea 

Gratulálunk!!

 

És a nyeremény: részvételi lehetőség 4 főre a Duna-Dráva nemzeti Park szervezésében megvalósuló „Gólyák nyomában a Béda-Karapancsán” c. kenutúrára.

Workshopot tartottunk

2014. május 16-án, pénteken újabb workshopra került sor, ezúttal a Horvátországi Magyar Vállalkozók Szövetsége szervezésében Vörösmarton.

 

Juhász Bálint a Szövetség képviseletében ismertette a projekt eddigi eredményeit és a baranjai településekre és az ott élő közösségekre gyakorolt hatásait. Ezt követően Biljana Marusic, a Hercegszőlősi Járás projekt menedzsere mutatta be a vörösmarti ökoturisztikai látogatóközpont fejlesztési elképzeléseit és a munkák jelenlegi szakaszát, majd Gonda Tibor, a Gyeregyalog.hu Egyesület projekt menedzsere beszélt a helyi termékek szerepéről és a helyi gazdaságot élénkítő hatásairól nemzetközi jó gyakorlatok bemutatásával. Zárásul Szász István, a vörösmarti beruházás kreatív munkáit elnyerő vállalkozás szakembere a kiállítási installációhoz kapcsolódó egyik fejlesztést, a 3D animációs, multimédiás „terepbejárást” mutatta be a résztvevőknek.

 

A felmerülő kérdések megvitatását követően a leendő látogatóközpont ma még üresen álló tereit járhattuk be a kreatív szakember kalauzolásában, majd a Bormúzeumban tettünk rövid látogatást. A program helyi termékekből összeállított büfével és kötetlen, baráti beszélgetésekkel zárult. Nagy örömünkre újabb együttműködési igények is megfogalmazódtak a horvát és magyar résztvevők között, és számos ötlet is felmerült térségünk, a két Baranya fejlesztési lehetőségeit illetően.

 

A Magyar Egyesületek Szövetsége is hírt adott az eseményről. Beszámolójuk ITT olvasható.

 

 

 

Nyereményjáték – 1. forduló

Első Facebook nyereményjátékunk helyes megoldásai:

 

1. Mi az a medvehagymabigyó? – a medvehagyma termés vadfokhagymáiból készült savanyúság

2. Hogyan készül a csiptetős ponty? – szabad tűzön, nyárson

3. Mibe töltik a kulent? – sertés vakbélbe

 

A nyertes: Stoffa Vivien 

Gratulálunk!!

 

És a nyeremény: helyi termék ajándékcsomag finom borokkal, kulennel és házi készítésű különlegességekkel.

 

Gratulálunk!!

 

Vidéki turizmus és regionális fejlesztés – workshop

A Baranya Megyei Falusi Turizmus Szövetség szervezésében 2014. április 28-án workshop keretében, magyar és horvát partnerek és a turisztikai szakma képviselőinek részvételével eszmecserére került sor Szederkényben. A workshopon a vidéki turizmus regionális fejlesztésben betöltött szerepét, eszközeit és lehetőségeit elemezték a résztvevők, vitaindító előadásokat követően.

 

Dr. Szabó Géza, a Szövetség elnöke és Hergenrőder János, Szederkény polgármestere köszöntőjét követően Dr. Eperjesi Tamás, a NAKVI igazgatója mutatta be a 2014-2020-as finanszírozási periódus vidékfejlesztési programját és lehetőségeit, majd Dr. Kiss Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium osztályvezetője az ökoturizmus jó gyakorlatairól tartott előadást hazai is külföldi példákon keresztül. Végül Benovics Gábor, a Pécs-Eszék-Antonovác kerékpárút-fejlesztési projekt szakértője a projektjük lehetséges és elvárt turisztikai hatásairól beszélt.

 

Az előadásokat rövid kérdés felvetések követték, majd a programot a helyi nemzetiségi kórus  előadása színesítette.

 

A finom, házias ebéd elfogyasztása után délután kiscsoportos műhelymunkára került sor, a délelőtti előadók vezetésével. Számos gondolat felvetődött a helyi termékekben rejlő lehetőségek kapcsán a hatékony marketingtől a minőségi garanciákon át a hálózatosodás szükségességéig, kapcsolódási pontokat tártunk fel és együttműködési lehetőségeket fogalmaztunk meg a jelenleg zajló határon átnyúló túraút és  kerékpárút fejlesztések között, és Szederkény kulturális örökségi értékeivel ismerkedtünk meg rövid lovaskocsis túra keretében.

 

A workshopon felmerült kérdések és gondolatok értékes útravalóul szolgáltak minden résztvevőnek a további munka irányainak és súlypontjainak meghatározásához és finomításához.

 

Szlavónia helyi specialitása – a kulen

A kulen avagy kulin a legrangosabb, és a legdrágább kolbászféle nemcsak a szülőhazájában, Szlavóniában, hanem egész Horvátországban. Recepttúrája igen egyszerű: zsírjától és hártyáitól megszabadított disznóhús, őrölt paprika, fokhagyma és só – ezzel töltik meg a disznó vakbelét.

 

A kulen készítési folyamatában azonban minden apró momentumnak nagy jelentősége van. Tapasztalt készítők azt mondják, hogy a jó minőségű kulen elkészítéséhez a húsnak legfeljebb öt törzsön elhelyezkedő részről, egy állatból kell származnia. Többnyire a hát izmos területei, a nyak és a lapocka, de ritkán még a combhús izmos része is felhasználásra kerülnek. A húst megdarálják, majd sót és fűszereket adnak hozzá, egész vagy őrölt édes és erős paprikát, apróra vágott fokhagymát vagy darált fokhagyma levet. A kulenhez borsot nem adnak. Ezt követően addig keverik, amíg már nem ragad a kézhez vagy az edény falához, majd sertés vakbélbe, az ún. katakönyökbe töltik. Ezt követi a füstölés, mely általában egy hónapig tart. Néha tovább is, egészen addig, míg a kulen felülete el nem éri a sötétbarna szint és a kemény állagot. A füstölést követően a kulen a füstölőben, a padláson vagy hűvös, szellős helységben marad, öt-hét hónap után lesz érett.

 

A Baranya Zöldút horvátországi településein neves kulenkészítők portékáival találkozhattok. Helyi specialitás, melyet mindenképpen érdemes megkóstolni!

 Matijević

OPG Petar Dobrovac

 

 

Ó, az a híres kopácsi csiptetős ponty…!

Halrajongóként sokféle halat, sokféle módon elkészítve kóstoltatok már, de újabb és újabb különlegességre vágytok? A Baranya Zöldút menti Kopácson igazi kulináris élvezetben lesz részetek, ha csiptetős pontyot rendeltek a finom borotok mellé! Már a látvány is izgalmas, ahogy a nyársra fűzött halak szépen sorakoznak a tűz körül!

 

És íme a csiptetős ponty recept, a helyiek ajánlásával:

 

Hozzávalók: tükörponty, só, vegeta, pirospaprika.

A pontyot megtisztítjuk, ezután besózzuk és vegetával fűszerezzük, a fűzfavessző közé tesszük. A hasíték alját vesszővel jól elkötjük, hogy tovább ne repedhessen. A hal testén keresztül 2 vékony nyársvesszőt szúrunk rézsút, hogy a halat a csiptető a nyárshoz szorítsa.

Szabad tűzön sütjük, a „csiptetőket“ a tűz mellé a földbe nyomjuk. Különleges füstölt ízét a tűzhöz használt fától kapja. A hársfa a legjobb tűzelőanyag, sajátos aromát ad az ételnek.

Megsülése előtt 10 perccel pirospaprikával szórjuk meg a pontyot.

A csiptetős ponty mellé krumplisalátát, fokhagymát és fehér bort ajánlunk.

 

Ha arra visz utatok, az alábbi éttermek valamelyikében megkóstolhatjátok:

 

Zöld Béka (Zelena žaba) Étterem

Ribarska 3 – Kopačevo

T: + 385 31 752 212

 

Kormorán Étterem

Podunavlje bb, Kopácsi rét Natúr Park

+385 31 753 099

 

Citadela Étterem

Lajoša Košuta 85 – Vardarac

+385 31 753 184

 

Kod Varge Étterem

Kralja Zvonimira 37a -Bilje

+385 31 750 031

www.kod-varge.hr

 

Így készül a csiptetős ponty…avagy munkában a Baranya Zöldút csapata: