2014. január hónap bejegyzései

Az év állatai, növényei 2014-ben

Év madara: túzok

 

A túzok hazánk és Európa legnagyobb termetű röpképes madara, a pusztai táj szimbóluma. Nyugat-Európa legtöbb országából kipusztult. A 20. század elején a Kárpát-medencében még összefüggő túzokpopuláció élt, az azóta eltelt időben azonban sok helyről eltűnt, vagy végnapjait éli.

 

Az elmúlt négy évtizedben a magyar túzokállomány legfőbb veszélyeztetőjévé az élőhelyeiket felszámoló intenzív agrárgazdálkodás, az ütközésveszélyes elektromos vezetékek, a fészekragadozó rókák, vaddisznók és kóbor kutyák elszaporodása vált.

 

Védelmének első lépése az ivararányt rendkívül kedvezőtlenül átalakító vadászat (kakasok kilövése) korlátozása, majd teljes tilalma, végül az 1970-es védetté nyilvánítás volt. Hazánkban a túzok jelenleg fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 1 000 000 forint.

 

Év fája: mezei juhar

 

A síkságtól a hegyvidékig számos erdőtársulás fontos elegyfája, viszont évszázadokon keresztül gyomfának tekintették, s ezért jelentősen visszaszorították. Felkarolása erdeink ökológiai értékét a jövőben jelentősen emelheti. Keskeny, oszlopos koronája miatt régóta alkalmazott fajta, amelyet elsősorban utak fásítására, határvonalak kijelölésére használtak, a leggyakoribb sorfánk volt. Az utóbbi negyed évszázadban alig ültetik.

 

Év hala: magyar bucó

 

A magyar bucó igazi különlegesség, amely kizárólag a Dunában és a Dnyeszterben, valamint ezek mellékfolyóiban él. Vizeink őshonos és bennszülött hala, ezért fokozottan védett. Véletlenül megfogott példányait haladéktalanul vissza kell engedni, ennek ellenére a horgászok körében is népszerű.

 

Év hüllője: mocsári teknős

 

Egy eurázsiai elterjedésű állatfaj, Magyarország egyetlen őshonos teknősféléje. Magyarországon elsősorban a síkvidékek iszapos álló- vagy lassan folydogáló vizeiben él. Kedveli a napsütötte, sűrűn benőtt erdei tavakat és a ligeterdőkkel szegélyezett holtágakat. Csak víz közelében él meg. A mocsári teknőst szerte Európában visszaszorítja a gyorsan terjeszkedő vetélytársa, a vörösfülű ékszerteknős. Állományát csökkenti a vizes élőhelyek szennyezése és pusztulása is. A kifejlett példányokat páncéljuk védi, de a kicsinyeket és a tojásokat sokszor felfalják a ragadozók.

 

A magyarországi teknősállomány egyelőre stabil, de elkezdték felmérését, hogy adott esetben hatékonyan védhessék. Mint minden kétéltű és hüllő, Magyarországon ez a faj is védett, eszmei értéke 50 000 forint.

 

Év rovara: földi poszméh

 

Általában a föld fölött nehézkesen repülve közlekedik. Nevét onnan kapta, hogy méternyi mélységben lakik a földben, leggyakrabban egér- és vakondjáratokat használva, ahonnan csak akkor bújik ki, amikor a Nap melege már lehatolt a talajba. Testhossza 11-24 milliméter közötti. Szőrzetének alapszíne fekete, előtora és potrohának második hátlemeze sárga, potrohának vége fehér.

 

Év vadvirága: szibériai nőszirom

 

Mintegy méteres magasságú virágzó hajtásokat fejlesztő, 2-8 mm széles levelű, sarjtelepeket alkotó rizómás évelő. A hajtásai csúcsán május-júniusban 1-4 virág nyílik. A lepellevelek színe változatos, de legtöbbször ibolyáskék. A külső lepellevelek cimpái kiszélesedők, fehéres mintázattal tarkázottak, tövük kissé rozsdás.

 

Leginkább a kiszáradó kékperjés láprétekre jellemző az előfordulása, de megtalálható hegyi kaszálóréteken is. Leginkább termőhelyeinek szárazodása, átalakulása (cserjésedése, erdősülése) fenyegeti.

DDNP hírek

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kedvezményes részvételi lehetőséget nyújt rendszeresen visszalátogató vendégeinek 2014-ben is.

 

A bérlet érvényes 2014. évben a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság előre meghirdetett programjai közül 10 alkalomra, az alábbiak szerint:

• 7-10 alkalommal szakvezetéses, vagy jelvénygyűjtő túrára

• egy alkalommal a „Halászati bemutató a Boki-Dunánál” programra

• egy alkalommal a „Kikerics túra a Szársomlyón” programra

• egy alkalommal a Zselici Csillagoségbolt-parkba indított éjszakai túrára.

 

Kisvasutas utazást, múzeumlátogatást tartalmazó, és/vagy kerékpárbérléshez, belépőjegy megváltásához kötött programok esetében a kisvasúti menetjegy, barlangi, múzeumi belépő stb. árát külön kell fizetni. A létszámkorlátozással meghirdetett programok esetében előzetes bejelentkezés szükséges.

 

A túrán való részvételt a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa az adott túra indulása előtt jegyzi be. A bérletet egy alkalommal egy személy használhatja fel. A bérlet nem érvényes: Kenutúrákra, barlangi programokra, a Mohácsi Történelmi Emlékhely rendezvényeire, a Gólyák nyomában Béda-Karapancsán c. programra, bemutatóhelyek látogatására. A túrabérlet ára: 4500 Ft.

 

 

Kiránduljunk – irány a Szársomlyó és a Nagyharsányi Szoborpark!

A Villányi-hegység legmagasabb tömbje a Szársomlyó. Az éles kelet-nyugat irányú gerinc sajátos és igen eltérő mikroklimatikus viszonyokat hoz létre a déli és északi oldalon, szubmediterrán klímájú területén zoológiai és botanikai ritkaságok jelentős számban előfordulnak. A hegyen 75 védett növényfajt találtak, közülük 4 faj kizárólag itt fordul elő hazánkban. Ide, a fokozottan védett Szársomlyó csúcsára indít a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság heti öt alkalommal szakvezetéses túrát a Villányi (Nagyharsányi) Szoborparktól. Egyéni turistáknak és csoportoknak egész évben lehetőségük nyílik a Szársomlyó meglátogatására a szerdai, csütörtöki, pénteki, szombati és vasárnapi napokon garantáltan induló szakvezetéses túrákon.

 

 

Indulás helye: Nagyharsányi Szoborpark. Indulás időpontja: 10:00 óra (gyülekező: 9:45-kor). A túra hossza kb. 5 km, időtartama 3 óra. A részvételi díj felnőtteknek: 800 Ft/fő, 18 éves korig: 400 Ft/fő. A meghirdetett indulási időpontokon kívül igény szerint máskor is van lehetőség a túra megszervezésére, előzetes egyeztetést követően. Ebben az esetben a részvételi díj felnőtteknek 800 Ft/fő, 18 éves korig: 400 Ft/fő, a minimális díj 12.000 Ft. A szakvezetéses túra résztvevői a Nagyharsányi Szoborparkot ingyenesen tekinthetik meg! Információ, túrák egyeztetése: 20/913-7534.

 

FIGYELEM! A 2014. február 1-jén és február 8-án (szombati napokon) induló túrákon a korábbi évek tapasztalati alapján idén is nagy érdeklődés várható. Ezért ezeken a napokon előzetes jelentkezés szükséges a túrán való részvételhez! Tel.: 30/326-9459, 30/377-3388. E-mail: evahorvath(kukac)ddnp.kvvm.hu, komlos(kukac)ddnp.kvvm.hu

Téli túrák nemzeti parkjainkban és védett természeti területeken

A téli időszakban nemzeti parkjaink egészen más arcukat mutatják felénk. Akik a friss időben csatlakoznak az erdei túrákhoz, megismerhetik a természet igazi csendjét, a téli erdő varázsát. A túrák során az apró mozdulatok hangja is észrevehetővé válik: a friss hó ropogása a bakancstalpak alatt, a megfagyott levél zörgése és a jól megérdemelt forró tea szürcsölése a termoszból. Ilyenkor, mikor a túrázók száma kevesebb, az erdők, mezők és a vízpartok lakói is bátrabban előjönnek rejtekhelyükről. A természetvédelmi szakemberek ezeken a napokon olyan fokozottan védett területekre is elkalauzolnak minket, ahova más időszakban – az élővilág nyugalmának megőrzése érdekében – nem juthatunk el. A január 25. és február 8. közötti időszakban zajló események a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) által koordinált Vidékjáró programsorozat részét képezik.

 

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság három programját ajánljuk az időszakra:

 

Február 1.: Baláta-tó túra

Kaszói erdei barangolásunk bevezetéseként előadást hallhatunk belső-somogyi vizes élőhelyeinkről, amelyek számos ritka és védett faj számára nyújtanak menedéket. A Balatontól a Dráváig húzódó erdőségben a patakok, vízfolyások, mocsarak és lápok ugyan magukon viselik az emberkéz átalakító törekvéseinek nyomait, ám alaposabban szemlélve őket még felismerhető eredeti állapotuk. A Kaszói Erdőgazdaság erdeiben kanyargó patakvölgyben tavasszal bókoló fogasírban gyönyörködhetünk, míg a kisebb-nagyobb lápok és láptavak – köztük a Baláta-tó – környezetében a zsombékoló sások akár embermagasságú zsombékjait csodálhatjuk meg. Szerencsés esetben a fokozottan védett rétisast is megpillanthatjuk. Találkozási pont: Kaszó, Ökocentrum, időpont: 10.00. Táv: 6 km (3 óra), a részvételi díj: 450 Ft/fő.

 

Február 1 és február 8.: Kikerics túra a Szársomlyón

Hazánk területén egyedül a Szársomlyón él a fokozottan védett magyar kikerics. A kikerics túrán kivételes alkalom nyílik a szintén fokozottan védett, csak engedéllyel látogatható Szársomlyó földtani, növénytani, állattani és kultúrtörténeti értékeinek megtekintésére. A túra résztvevőinek létszáma korlátozott, ezért minden esetben előzetes jelentkezés szükséges! A helyszínről és az időpontról a túra előtt néhány nappal kapnak értesítést a jelentkezők. Tel.: 30/377-3388, 30/326-9459. A túra hossza, időtartama: kb. 5 km, 3 óra. A részvételi díj: 800 Ft/fő. A progrm résztvevői ingyenesen tekinthetik meg a túrát követően a Nagyharsányi Szoborparkot.